بررسی ها

طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری

آیا شما این‌گونه هستید که در ارتباطاتتان مدام فکر می‌کنید و انتظار دارید دیگران به شما صدمه بزنند؟ یا در این هراس به سر می‌برید که سر شما کلاه بگذارند، به شما دروغ بگویند، رودست بخورید، تحقیر شوید، به شما آسیبی وارد شود و در نهایت دیگران از شما به هر نحوی که شده سوءاستفاده بکنند؟ آیا به دیگران اجازه نمی‌دهید با شما صمیمی شوند مبادا بخواهند از طریق آن، آسیبی به شما وارد کنند و از شما سوءاستفاده کنند؟ اگر پاسختان به هر یک از این موارد مثبت است، پس با ما همراه باشید زیرا می‌خواهیم درباره طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری صحبت کنیم.

طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری چیست؟

ما برحسب تجربیات و محیط تربیتی، ممکن است انواع طرحواره ها را در خود پرورش دهیم. اگر فردی طرحواره بی‌اعتمادی را داشته باشد، مدام انتظار دارد که در روابطش دیگران به او صدمه یا آسیبی وارد بکنند، از او سوءاستفاده کنند و یا به هر نحوی که شده با او بدرفتاری بکنند. این بدرفتاری می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد. مانند:

  • بدرفتاری جسمی: کتک‌زدن و…
  • بدرفتاری جنسی: تجاوز به فرد
  • بدرفتاری کلامی: تحقیر، توهین و…

اگر در دام تله زندگی بی‌اعتمادی و بدرفتاری افتاده باشید، برای اینکه از خودتان حفاظت کنید، پشت دیوار بی‌اعتمادی سنگر می‌گیرید و به دیگران اجازه نمی‌دهید که به شما نزدیک شوند و بخواهند با شما صمیمی شوند؛ زیرا از این می‌ترسید که نکند بخواهند از شما سوءاستفاده کنند. شما در طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری نسبت به نیت دیگران مشکوک و بدگمان هستید و بدترین سناریوها را در ذهنتان پرورش می‌دهید به عبارتی دچار تحریف‌های شناختی می‌شوید و حتی اگر یک انسانی واقعاً قصد و نیتش خوبی‌کردن باشد، مشکوک می‌شوید که نکند کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه باشد؛ در نتیجه رابطه شما با دیگران سطحی و تظاهرآمیز است.

مهم‌ترین چیزی که در طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری دیده می‌شود، مفهوم عدم اعتماد است. این افراد عینکی که به چشم دارند و جهان و دیگران را با آن می‌بینند؛ از جنس بی‌اعتمادی است. یعنی چون دیگران قرار است خطرناک باشند و از او سوءاستفاده بکنند؛ در نتیجه اصلاً نمی‌توانند به کسی حتی به افراد نزدیکشان اعتماد کنند.

فردی که در طرحواره بی‌اعتمادی است، هر لحظه ممکن است وقتی با فردی آشنا می‌شود منتظر اتفاق بد باشد که از جانب او برایش رخ دهد. به‌طورکلی افرادی که تله زندگی بدرفتاری دارند، ممکن است حالت خلقی ثابتی نداشته باشند. بلافاصله آشفته شوند و این آشفتگی را به‌صورت گریه، خشم و انواع متفاوت دیگری از رفتار نشان دهند و دیگران از رفتار آنها تعجب می‌کنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه بکنیم این است که افراد در طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری فکر می‌کنند که دیگران عمداً می‌خواهند با نزدیک‌شدن به آنها از آنها سوءاستفاده بکنند یا سرشان کلاه بگذارند و این سوءاستفاده‌کردن همان‌طور که در بالا اشاره کردیم،  می‌تواند به‌صورت جنسی، جسمی و کلامی باشد. اگر فردی در کودکی نیاز به امنیت بنیادینش که یکی از نیازهای اساسی فرد برای رشد است، در حد استاندارد در دوران نوزادی برآورده نشده باشد، ممکن است طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری در او شکل بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *